2010.10.15 -

NAPI IDÉZETEK A KISGYERMEKRŐL

2010. október 19., kedd

SZEXUÁLIS ÉLET A TERHESSÉG ALATT



Sok várandós nőben felmerül a kérdés: szabad-e szexuális életet élni a 9 hónap alatt? Nem árt-e a magzatnak? Nem árt-e az anyának? Nagyon fontos, hogy a gyermeket váró pár beszéljen a kételyeiről, ezzel is erősítve kettejük és a születendő gyermek kapcsolatát.


Kételyek
Sok fiatal, főleg első gyermekét váró párban, számos kérdés és kétely fogalmazódik meg a terhességgel és a szülővé válással kapcsolatban, kiváltképp akkor, ha a kisbabát nem tervezték. Jó anya leszek? Jó apa leszek? Egészsége lesz a gyermekünk? Meg tudunk majd adni a kis jövevénynek mindent, ami szükséges számára? Ezek, és az ehhez hasonló kérdések szorongást szülhetnek, melyek a nemi életre esetleg kedvezőtlen hatással lehetnek. Nincs olyan leendő anyuka vagy apuka, akiben ehhez hasonló gondolatok ne társulnának a várandós állapot kapcsán átélt örömhöz. A szorongás legtöbbször átmeneti, és a szülővé válás fontos részét képezi.
A terhesség élettani folyamat, természetes állapot, melyre komplikációmentes esetben a nemi élet nincs káros hatással, önmagában a terhesség tehát nem kívánja meg a nemi élet felfüggesztését. A terhesség során bekövetkező hormonális, testi és lelki változások ugyanakkor nagymértékben befolyásolják a szexuális életet mind az anya, mind az apa részéről.


Szex a terhesség első harmadában
Az első trimeszter során a kismama hangulata igen hullámzó lehet, mely a hirtelen megváltozott hormonszinteknek köszönhető. A hormonok tombolásának egyik tünete a libidó, azaz a szexuális vágy csökkenése a kismama részéről. Szerencsés az a nő, akinél egyéb testi tünetek nem jelentkeznek. Legtöbbször azonban a nagyfokú fáradtság, a megnövekedett alvásigény, az esetleges rosszullétek, a sok esetben fellépő hányinger, hányás miatt csökken a nemi vágy, nincs ok aggodalomra.
A férfiak részéről ilyenkor a megértő, támogató magatartás a kívánatos. Az anya szervezetében tapasztalható változások normálisak, a legtöbb férfi mégis aggódik párja és leendő gyermeke egészségéért, így sokszor nem kezdeményezik a szexuális kapcsolatot az első három hónapban.


Szex a terhesség második harmadában
A második trimeszter során a kismamák kivirulnak: a 14. hét tájékán a rosszullétek elmúlnak, az életerő visszatér, és a pocak sem akkora még, hogy az a mozgást megnehezítse. Sok várandós nő ilyenkor szexuálisan aktívabb, mint terhessége előtt. Párjuk legtöbbször örömmel nyugtázza a változást, ám vannak olyan férfiak, akik a terhesség alatt inkább féltik, és óvni szeretnék kedvesüket mindentől, még a szexuális élettől is.
A szexszel kapcsolatban nem szabad elfelejteni, hogy terhesség során számos változás jön létre a női testben, amihez alkalmazkodni kell, az együttlétek során azokat figyelembe kell venni.
Terhesség idején a bőr sokkal érzékenyebb, és ugyanez igaz a mellekre is. A mellek a várandósság folyamán hatalmas változáson esnek át: méretük jelentősen megnő, sokszor tapasztalható a mellek feszülése, fájdalma, a szüléshez közeledve ún. előtej ürülhet. Erről a partnernek nem szabad elfelejtkeznie, a szexuális együttlét során ezekre a jelenségekre figyelemmel kell lenni.
Az egyre növekvő pocakra is tekintettel kell lenni a szexuális aktus alatt. Bizonyos testhelyzetek az anya számára kényelmetlenek lehetnek. A szex egyes formái, amelyek a várandósság előtt örömet okoztak a nőnek, elképzelhető, hogy a terhesség ideje alatt kellemetlen érzéseket ébresztenek - ezek a változások egyediek, minden kismamánál máshogyan alakulnak.
A párnak közösen kell kialakítania az új szokásokat, ha szükséges, más pozitúrákat kell keresniük, esetleg változtatni kell az előjáték módján, időtartamán, stb.
A nemi élet szempontjából előnyös változás, hogy a nők sok esetben várandósságuk idején könnyebben jutnak el az orgazmusig, főleg a második harmad idején.


Szex a terhesség utolsó harmadában
A szüléshez egyre közelebb kerülve, a pocak egyre nagyobb lesz, a kismama mozgása nehezül, egyes mozdulatokat csak lassabban tud végrehajtani. Ez a fajta fizikai változás természetesen csökkenti a szex iránti lelkesedést, amely a 30. héttől a hormonszintek változása miatt egyébként is csökken. Sok kismama a terhesség végéhez közeledve formátlannak érzi magát, amely lelki tényezőkön keresztül hat a libidó csökkenésének irányába. Ilyenkor a partnernek a szextől függetlenül is illik kedvesét pszichésen támogatni - hiszen egy nőt igazán az anyaság tesz teljessé!
A párok gyakran óvakodnak a nemi élettől a terminushoz egyre közelebb kerülve, a koraszüléstől való félelem miatt. Igaz, hogy a sperma olyan anyagokat tartalmaz, melyek méhösszehúzódásokat váltanak ki, és az arra hajlamos terhesek esetében valóban bekövetkezhet koraszülés, ám ez a komplikációmentes esetekben nem jelent valós veszélyt.


Mikor érdemes korlátozni a szexet?
Van néhány állapot, amikor az orvos a nemi élettől való tartózkodást tanácsolja, vagy meg is tiltja azt. Amennyiben erre szükség van, valamilyen kockázati tényező miatt, azt minden esetben megbeszéli a leendő szülőkkel.
Ilyen állapotok lehetnek a következők:
Előző terhesség a várandósság korai időszakában spontán vetéléssel fejeződött be, esetleg ez többször ismétlődött.
Előzőleg koraszülés fordult elő.
Az aktuális terhességnél a koraszülés veszélye emelkedett.
Hüvelyi fertőzés esetén.
.A terhesség folyamán vérzés, medence- és/vagy hastáji fájdalom lép fel, akár görcsök kíséretében.
A méhszáj nyitott állapota esetén.
A magzatburok megrepedt, a magzatvíz szivárog.


Fontos a kommunikáció!
Ahány leendő szülő, annyiféle helyzet - minden esetben szükséges, hogy a pár a szexualitással kapcsolatos félelmeit egymással megossza, azokat megnyugtató módon megbeszéljék. Vannak olyan párok, akik a terhesség egész ideje alatt változatlan formában élnek nemi életet, és léteznek olyanok, akik a terhesség ideje alatt egyáltalán nem igénylik azt.
Az, hogy a nemi élet a kilenc hónap során hogyan alakul - természetesen azokban az esetekben, ahol a szexuális együttlét korlátozása orvosi szempontból nem indokolt -, kizárólag a leendő szülőkre tartozik. Bárhogyan is történjen, csak az számít, hogy a kismama és párja harmonikusan, kiegyensúlyozottan, egymással egyetértésben várhassa gyermeke születésének napját - akár szexszel, akár anélkül.
(Webbeteg: Dr. Kónya Judit)