2010. december 18., szombat
2010. december 15., szerda
AJÁNDÉK-ÖTLETEK 3 ÉVES KOR ALATTI GYEREKEK SZÁMÁRA
Mi a legjobb karácsonyi ajándék egy két éves gyermek számára? Milyen meglepetésnek örül egy három éves kisgyerek? És mi a helyzet a 12 hónapos vagy annál is fiatalabb baba karácsonyi ajándékával? Ezek olyan gyakori kérdések, melyekkel sok felnőttnek meg kell birkóznia a téli ünnepek közeledtével.
A kisgyerekek számára karácsonyi ajándékot vásárolni nem könnyű feladat és bizony sok felnőtt nincs tisztában azzal, hogy a kiszemelt ajándékok egyáltalán megfelelnek-e azon gyermekek életkorának, akik Karácsony estéjén majd kibontják őket.
A következő sorokban olyan praktikus ötletekkel próbálunk könnyíteni az ajándékozni vágyókon, amelyek biztosan segítenek majd kiválasztaniuk a gyermek életkorának megfelelőkarácsonyi ajándékot. Listánk összeállításához a gyermek különböző képességeinek fejlettségét és életkorának megfelelő érdeklődési körét vettük alapul.
Karácsonyi ajándékok újszülötteknek és egy év alatti csecsemőknek
Az újszülött babákat lenyűgözik a színes, mozgó, zenélő és különböző formájú tárgyak. Ők nem úgy „játszanak", mint a náluk idősebb gyerekek, hiszen még gyenge a koordinációs képességük és még nem tanultak meg utánozni sem. Számukra olyan ajándékokat kell vásárolni, melyek fejlesztik a látásukat, hallásukat, illetve tapintásukat - mint a csörgők, rágókak, valamint a kiságyuk fölé szerelhető világító és zenélő játékok.
Az újszülöttek és az egy év alatti csecsemők értékelni fogják az élénk színű, érdekes textúrájú és hangú ajándékokat. A játékok biztonságossága is igencsak megfontolandó, éppen ezért a csecsemőknek szánt meglepetések ne legyenek apró, szétszedhető és mozgó darabokból készítve, mert odacsíphetik kicsiny ujjait vagy lenyelhetik az apró darabokat. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezned, hogy ők a szájukkal fedezik fel a körülöttük lévő világot, tehát minden karácsonyi ajándékot eszerint kell kiválasztanod (például ne vásárolj kartonpapírból készült könyveket!)
A szóban forgó életkornak remekül megfelelnek a kreatív babajátékok, mint az építőkockák és játszószőnyegek, a kitömött állatok, az érdekes anyagú és szerkezetű, színes textilből vagy műanyagból készült gyerekkönyvek, illetve a csörgős, sípoló és egyéb hanggal ellátott játékok. Szintén megfelelő a lehet az egy évnék kisebb csecsemők számára karácsonyi ajándéknak a fürdetés során is használható játékok, valamit a kisebb-nagyobb méretű színes labdák is.
Karácsonyi ajándékok 12 és 24 hónapos kor közötti kisgyerekeknek
A 12-24 hónapos korú gyerekek már megtették az első lépéseket és már totyognak vagy járnak és egészen másként fedezik fel a világot. A legtöbb két éves gyermeknek azonban még mindig nem elég kifejlett a szem-kéz koordinációja, így kerülni kell azokat a játékszereket, amelyek túl nagy ügyességet és manipulációs készséget igényelnek. Inkább olyanokat válassz, amelyek gondolkodását, illetve koordinációs és párosítási készségeit fejlesztik. Az 1-2 éves gyerekek még nem igazán játszanak a többi gyerekkel, éppen ezért kerülnöd kell a több, mint egy gyereket igénylő ajándékokat, társasjátékokat.
Számukra többnyire a tologatható játékok, az élénk színű fakockák, favonatok és kisautók, a „tanulásra" alkalmas babák (öltöztethetős, sírós), fürdőkád-játékok, egymásba illeszthető vagy tologatható, különböző formájú játékok, fából készült vagy egyszerű puzzle típusú kirakósok, illetve nagyméretű, vastag színes alkalmasak. Örökmozgó gyerkőcöknek jó választás lehet továbbá a hintaló, szobai mászóka vagy egy tologatható játék is, mint például egy babakocsi vagy teherautó.
A gyermek kedvenc televíziós műsorának DVD-je is remek ünnepi ajándék ötlet lehet, bár ezeket jó, ha a szülők is jóváhagyják, hiszen sokan nem ösztönzik gyermekeiket a televíziózásra ebben az életkorban. Azonban egy meséket vagy gyerekeknek szóló dalokat tartalmazó kazettával vagy cd-vel bizonyára nem foghatsz mellé.
Karácsonyi ajándékok 2-3 éves gyerekeknek
Ezeknek a gyerekeknek olyan ajándékokat kell keresned, amelyek a kreativitásukatfejlesztik. Ebben a korban már igencsak élvezik a felnőttkori tevékenységeket utánzó játékokat.
Vásárolhatsz számukra játék-konyhát, bevásárló kosarat és játék ételeket, orvosi szettet, játékbabákat és ruhákat mellé, tündér vagy hercegnő jelmezeket, fedett sátort vagy játszóházikót, kisautókat és kis vonatokat, műanyag edény- és teáskészleteket, illetve nagyméretű építőkockákat. Sok gyerek a művészeti kellékeket tartalmazó karácsonyi ajándékokat is kedveli, mint például a koruknak megfelelő kifestőkönyveket, ceruzákat, a lemosható, nem mérgező filctollakat, a gyurmákat, ujjfestékeket és aszfaltkrétákat.
Ebben a korban a gyerekek már kaphatnak ajándékba rollert, háromkerekű biciklit vagy szánkót is. Mivel tudásuk és szókincsük is rohamosan fejlődik, egy szép mondókás vagy képes meséskönyv szintén jó választás lehet.
Természetesen minden gyermek fejlődése és játékstílusa más és más, éppen ezért, ha nem a te gyerekednek vásárolsz, az a legjobb, ha előbb megkérdezed a szülőket, milyen karácsonyi ajándéknak örülne. Ha kétségeid támadnának ezzel kapcsolatosan, válassz inkább egy nagyobb gyerek számára tervezett játékot - hiszen egy kisebb gyermeknek szánt játék lehet, hogy érintetlen marad, míg az idősebbek számára alkalmasak a jövőben még használhatóak lesznek.
(Forrás: csaladivilag.hu)
Címkék:
AJÁNDÉK-ÖTLETEK GYEREKEKNEK
2010. december 6., hétfő
Osvát Erzsébet: Mennyi apró télapó
Hull a hó,
hull a hó,
mennyi apró télapó!
Igaziak, elevenek,
izgő-mozgó hóemberek.
Nagykabátjuk csupa hó.
Honnan e sok télapó?
Kik ezek,
Mik ezek
az apróka
Télapóka - emberek?
Óvodások mennek
sorba,
záporozó, habos
hóban.
Címkék:
MENNYI APRÓ TÉLAPÓ,
OSVÁTH ERZSÉBET,
TÉLAPÓ
2010. december 4., szombat
FOGYNI SZERETNÉL? ÍGY SPORTOLJ!
Tévhit, hogy kizárólag a fogyni vágyók hajlandóak a testmozgásra. A sport energiát szabadít fel, oldja a stresszt és karcsúsít. Bemutatjuk, hogy melyik edzés lenne ideális a számodra, ha megszabadulnál pár kilótól, kerek popsit szeretnél, vagy hajlékony testre vágysz.
1. Ha fogyni szeretnél.
Ha a legfőbb célod az, hogy megszabadulj a felesleges zsírpárnáidtól, irány a kardio edzés, amely alaposan megdolgoztatja a szív- és érrendszeredet, és jól megizzaszt.
A Te sportod:
Válaszd a laza kocogást vagy a gyors gyaloglást. A spinning óra átmozgatja a testedet, miközben megkíméli az ízületeidet. A táncos órák is tökéletesen megfelelnek a célnak, de az ellipszis tréner segítségével is látványosan fogyhatsz. Legalább hatvan percet tölts aktív mozgással, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy beinduljanak a szervezet zsírégető folyamatai. Hetente 3 x 1 óra aktív mozgással garantáltan lefogyhatsz, de csak akkor, ha a sportolás mellett az étrendedre is odafigyelsz!
Tipp:
Ha fogyni szeretnél, étkezz naponta ötször. Ne feledd: ha csak egyszer eszel egy nap, akkor lelassul az anyagcseréd, és nem indul be a fogyás. Mellőzd a cukrokat és a kenyérféléket. Ne feledkezz meg az edzés alatti folyadékbevitelről sem - fogyassz tiszta vizet vagy izotóniás italokat az ásványi anyagok pótlása érdekében.
2. Ha izmosodni szeretnél
Te is azok közé tartozol, akik nem fogyni, hanem hízni szeretnének? Ha túl soványnak érzed magad, és kerekebb popsira, formásabb vádlira vagy látványosabb karizmokra vágysz, erősíts!
A Te sportod:
Szakember segítségével állíts össze egy súlyzós edzőprogramot. Vegyél 1-2 órát, ez alatt megismered a gépek pontos használatát, és a személyi edző azt is elmondja, hogy egy-egy géppel - a testalkatodnak megfelelően - hány sorozatot érdemes végezned. Ne feledd: ha erősítesz, nagyobb súlyokkal kell dolgoznod, és kevesebb sorozatot kell csinálni egy-egy gyakorlatból - ekkor lesz látványos az eredmény.
Tipp:
Az edzések mellett fogyassz nagy mennyiségű, fehérjében gazdag élelmiszert: húst, tojást, sajtokat, fehérjetartalmú italokat. Tévhit, hogy a szénhidrát fogyasztása tilos: barnarizst, hajdinát és egyéb, magas rosttartalmú élelmiszert fogyasztva könnyebben elérheted a kívánt hatást.
3. Ha szálkásítani szeretnél
Ha úgy érzed, hogy nincs rajtad pluszkiló, de szeretnéd, hogy izmaid is látványosak, ugyanakkor nőiesek legyenek, szálkásítanod kell. Ez legalább olyan nehéz, mint fogyni, hiszen itt is fokozottan oda kell figyelni a megfelelő táplálkozásra és a testedzésre.
A Te sportod:
Ha szálkásítanád az izmaidat, akkor kis súlyokkal érdemes megdolgoztatni őket. Az optimális súly az, amellyel képes vagy tízszer egymás után nagyobb erőlködés nélkül elvégezni az erősítő gyakorlatokat, miközben az izmaidat alaposan megdolgoztatod. A mozgás közben iktass be 20 másodperces pihenőket, és gyakorlatonként 3-4 sorozatot végezz, legalább 10 ismétléssel. Remek választás lehet a mélyizomtorna is, ahol saját tested súlyával, illetve kisebb súlyzókkal dolgozva formálhatod az alakodat.
Tipp:
Az edzés mellett fogyassz minél több fehérjét, de ne feledkezz meg a magas rosttartalmú ételekről sem - a brokkoli és a spenót kálium- és vastartalmának köszönhetően jótékonyan hat az izmokra is. Fogyassz telítetlen zsírokat - pl. olívaolaj, lenmagolaj -, és mellőzd az egyszerű szénhidrátokat, mint pl. az édességek, kenyér- és tésztafélék.
4. Ha hajlékonyabb szeretnél lenni
A hajlékonyság függ a genetikai adottságoktól, de emellett más tényezők is befolyásolják az izmok lazaságát. Ha savasító ételeket fogyasztasz, nem nyújtasz megfelelően edzés után, és sok stressz ér, ne csodálkozz, ha a lábad ujját sem tudod megérinteni.
A Te sportod:
Ha nyújtani szeretnél, válaszd a stretching órát: itt rugózásos és rugózás nélküli - statikus - gyakorlatok ismétlése segíti az ínszalagok ellazulását. A jóga is remek választás, de figyelj arra, hogy kezdőként ne a legnehezebb jógaórán vegyél részt. A nyújtás egyik alapelve, hogy megismered a saját határaidat: ennek érdekében apró, kis mozdulatokat végezz.
Tipp:
Figyelj arra, hogy nyújtás előtt - mint bármilyen más edzést megelőzően - melegíts be! Fokozhatod izmaid lazaságát, ha kevesebb húst és lehetőleg minél több zöldséget, csírát és rostban gazdag élelmiszert fogyasztasz.
Lássuk, mennyi kalóriát égethetsz el 60 perc alatt!
Futás - 600 kcal
Úszás - 550 kcal
Biciklizés - 450 kcal
Spinning - 700 kcal
Step aerobik - 600 kcal
Gyaloglás - 350 kcal
Ellipszis tréner - 400 kcal
2010. december 2., csütörtök
2010. november 29., hétfő
10 BIZTOS JEL, HOGY ITT AZ IDEJE A BABAVÁLLALÁSNAK
Szinte minden fiatal nő előbb-utóbb eljátszik a gondolattal, hogyan állná meg a helyét anyukaként. Lássuk, melyek azok a jelek, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy bátran kopogtathat a gólya!
1. Ellágyulsz az apróságoktól
Ha egy babakocsit toló kismamával találkozol, majdnem mindig bekukkantasz a kocsiba, hisz tudod: a látvány biztos mosolyt csal az arcodra. Ugyanez a helyzet, ha egy ovi vagy egy játszótér mellett visz az utat: imádod nézni a kis lurkókat!
2. Érdeklődve hallgatod kisbabás barátnőid élménybeszámolóit
Melyik gyereknek hány foga van, mikor és hogyan eszik, alszik, büfizik, bilizik – slágertémák az anyukák körében. Habár saját élményeid nincsenek, az ilyen eszmecserékben mégis aktívan részt veszel, sőt tovább is fűzöd a fonalat.
3. Nem jössz zavarba, ha ismerőseid a családalapítási tervekről faggatóznak
Néhány hónapja a környezeted még őrületbe kergetett azzal, hogy folyton a kis trónörökös érkezésének várható időpontját találgatta – de most nem zavar a téma.
4. Ha hallasz egy jól csengő keresztnevet, máris elkezded próbálgatni, hogyan passzolna a vezetéknevetekhez
Egy kisgyereknél már csak egy aranyos nevű kisgyerek tündéribb. Nem csoda, ha a cuki gyereknevek hallatán beindul a fantáziád!
5. Egyre gyakrabban tervezed úgy a bevásárlásaidat a hipermarketekben, hogy a babaosztály is útba essen
Persze nem akarsz venni semmit, csak olyan jó érzés a falatnyi ruhácskák között bolyongani! Ha még vásárolsz is valamit – majdcsak jó lesz valakinek alapon –, na, az már „súlyos tünet”.
6. Mostanában a babás filmek szórakoztatnak leginkább
Nem tudod megunni a Nicsak, ki beszél?-trilógiát, vagy új kedvenced a „Babák” című mozifilm, esetleg a Három férfi és egy bébi vezeti a filmes toplistádat? Talán nem véletlen a túlzott érdeklődés a babás történetek iránt.
7. Korábbi önmagadhoz képest is segítőkészebb vagy a kismamákkal
Leemeled a babakocsit a buszról, vagy akkor is átadod az anyukáknak a helyedet, ha hullafáradtan, teli szatyrokkal utazol? Ez már több, mint női szolidaritás!
8. Önzetlenül ajánlkozol bébicsősznek
Több előnye is van, ha gyakran kínálkozol pótmamának: kisgyerekes barátnőid egy-egy szabad estével, te pedig kisbabás tapasztalatokkal gazdagodhatsz – amiket biztosan hasznosítasz majd előbb-utóbb.
9. Jobban figyelsz az egészségedre
Rendszeresebben és egészségesebben táplálkozol, mint korábban, gyakran sportolsz és a szokásos szűrővizsgálatokat sem hanyagolod el? Lehet, hogy azért, mert így nemcsak a saját egészségedet garantálod, hanem a majdani kisbabádét is?
10. A fogamzásgátlást nem veszed túl komolyan
Véletlenül kimarad egy-egy tabletta vagy elszakad a gumi? Oda se neki! Nem vagy benne biztos, hogy a ciklusod melyik fázisában vagy, mégis védekezés nélkül bújtatok össze? Mit számít! Régebben ilyen esetekben utólagos védekezési lehetőségeket is bevetettél, de most esélyt adsz a természetnek.
(forrás: net)
Címkék:
10 JEL A BABAVÁLLALÁSHOZ
2010. november 22., hétfő
AZ ELSŐ FÉLÉV...
Az újdonsült szülők számára az egyik legnagyobb kihívás rávenni a babát, hogy végigaludja az éjszakát, és hogy végül a szülők alvási ciklusához igazodjon.
A Pediatrics című lapban megjelent egyik tanulmány arra tesz kísérletet, hogy a csecsemők alvási szokásait összegezve adjon néhány jó tanácsot, és a szülőknek ne kelljen csupán az ismerősök vagy a saját szüleik tapasztalataira hagyatkozniuk. A kutatók arra kértek 75 kisbabás családot, hogy vezessenek naplót az alvási periódusokról a kicsik első egy évében, havi hét napról. A babák alvását néhányan videóra is vették, hogy az adatokat ellenőrizni tudják.
Az így gyűjtött anyagból a következőket állapították meg: a legtöbb baba négy hónapos korára öt-nyolc órát alszik, öt hónapos korukra pedig 50%-uk akkor alszik, amikor a család többi tagja is. Dr. Jennifer Shu, gyakorló gyerekorvos és a CNN Health szakértője a tanulmánnyal kapcsolatban megjegyezte, hogy mindig vannak kivételek, sajátos változók, és hogy minden gyerek más eset. (Nyilván ezért jutottak ilyen általános következtetésekre a kutatók.) Shu azt is hozzátette, hogy sok szülővel beszélt már, akiknek problémáik voltak a babájuk alvási szokásaival. Sokan keresik fel, akiknek a gyermeke kevesebbet alszik, de azok is, akiknek többet alszik, mint várnák, vagy akiknek a gyerekük nem alszik el magától, ringatni, etetni, stb. kell, sokszor szeretnék megtudni, hogy minden rendben van-e a babájukkal. De erre nincs jobb válasza, mint hogy minden babánál más számít normálisnak, ha a baba szépen növekszik és boldognak látszik, akkor rendben van. Arra alig van esély, hogy egy baba túl sokat aludjon, ha egyébként rendesen eszik, fejlődik.
Az alvás nemcsak a kicsi hangulatára van hatással, de azért is fontos, hogy megfelelően növekedjen. Az újszülöttek naponta 16-20 órát alszanak, azaz a napjuk nagyobb részét álomba merülve töltik, majd néhány hetesen már inkább éjszaka alszanak, mint napközben. Persze vannak egyéni különbségek, néhány baba kevesebb alvással is beéri, mások nem alszanak annyit napközben.
Gond lehet a szülők számára, ha a baba nem alszik annyit, amennyi az ő pihenésüket is lehetővé tenné, vagy épp nem akkor alszik, amikor a család többi tagja. Azért kimerítő számukra az első időkben, mert bár a baba összességében nincs sokkal többet ébren, de gyakran felébred, néhány óránként meg kell etetni, és így a szülők nem tudnak egyszerre annyit aludni, amennyihez hozzászoktak.
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt megkönnyíti a dolgát, ha az altatás mindig ugyanott történik, és nagyjából azonos időben. Jó, ha olyan szokásokat vezetünk be, amelyek segítik a babát, hogy megnyugodjon, például, ha felvesszük, ringatjuk, és akkor tesszük a gyerekágyba, amikor már bágyadt, de még nem alszik. A rendszeresség sokat segít.
Gyakori hiba, hogy a szülők még akkor is tartogatják a kicsit, amikor már rég alszik, vagy maguk mellé veszik az ágyba. Ez rövid távon működhet, de hosszú távon rossz hatása van. Ha a baba már álmosan, de még ébren kerül az ágyba, hamarabb megtanulja, hogy szundítson el magától és hogy aludjon vissza egyedül, ha felriad (ami egyébként mindnyájunkkal megesik, csak jó esetben egy felnőtt már kezelni tudja ezt).
A szülőknek nem kell tehát túl hamar kétségbeesniük, ha a babájuk nehezebben szokik hozzá a rendszeres alváshoz vagy nem akkor és annyit pihen, mint várnák. Még kevésbé kell magukat vagy a módszereiket hibáztatni, ez egy lassú folyamat, a csecsemőknek eltart egy ideig, amíg az önkontroll e formáját elsajátítják. Az egy hónap körüli csecsemőknél pedig, bár ez az időszak megterhelő lehet, merítsen erőt a család a tudatból, hogy néhány hónapon belül a dolgok normális kerékvágásba kerülnek, de azért az első hónapban már érdemes elkezdeni a szokások kialakítását.
(Forrás: donna.hu)
A Pediatrics című lapban megjelent egyik tanulmány arra tesz kísérletet, hogy a csecsemők alvási szokásait összegezve adjon néhány jó tanácsot, és a szülőknek ne kelljen csupán az ismerősök vagy a saját szüleik tapasztalataira hagyatkozniuk. A kutatók arra kértek 75 kisbabás családot, hogy vezessenek naplót az alvási periódusokról a kicsik első egy évében, havi hét napról. A babák alvását néhányan videóra is vették, hogy az adatokat ellenőrizni tudják.
Az így gyűjtött anyagból a következőket állapították meg: a legtöbb baba négy hónapos korára öt-nyolc órát alszik, öt hónapos korukra pedig 50%-uk akkor alszik, amikor a család többi tagja is. Dr. Jennifer Shu, gyakorló gyerekorvos és a CNN Health szakértője a tanulmánnyal kapcsolatban megjegyezte, hogy mindig vannak kivételek, sajátos változók, és hogy minden gyerek más eset. (Nyilván ezért jutottak ilyen általános következtetésekre a kutatók.) Shu azt is hozzátette, hogy sok szülővel beszélt már, akiknek problémáik voltak a babájuk alvási szokásaival. Sokan keresik fel, akiknek a gyermeke kevesebbet alszik, de azok is, akiknek többet alszik, mint várnák, vagy akiknek a gyerekük nem alszik el magától, ringatni, etetni, stb. kell, sokszor szeretnék megtudni, hogy minden rendben van-e a babájukkal. De erre nincs jobb válasza, mint hogy minden babánál más számít normálisnak, ha a baba szépen növekszik és boldognak látszik, akkor rendben van. Arra alig van esély, hogy egy baba túl sokat aludjon, ha egyébként rendesen eszik, fejlődik.
Az alvás nemcsak a kicsi hangulatára van hatással, de azért is fontos, hogy megfelelően növekedjen. Az újszülöttek naponta 16-20 órát alszanak, azaz a napjuk nagyobb részét álomba merülve töltik, majd néhány hetesen már inkább éjszaka alszanak, mint napközben. Persze vannak egyéni különbségek, néhány baba kevesebb alvással is beéri, mások nem alszanak annyit napközben.
Gond lehet a szülők számára, ha a baba nem alszik annyit, amennyi az ő pihenésüket is lehetővé tenné, vagy épp nem akkor alszik, amikor a család többi tagja. Azért kimerítő számukra az első időkben, mert bár a baba összességében nincs sokkal többet ébren, de gyakran felébred, néhány óránként meg kell etetni, és így a szülők nem tudnak egyszerre annyit aludni, amennyihez hozzászoktak.
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt megkönnyíti a dolgát, ha az altatás mindig ugyanott történik, és nagyjából azonos időben. Jó, ha olyan szokásokat vezetünk be, amelyek segítik a babát, hogy megnyugodjon, például, ha felvesszük, ringatjuk, és akkor tesszük a gyerekágyba, amikor már bágyadt, de még nem alszik. A rendszeresség sokat segít.
Gyakori hiba, hogy a szülők még akkor is tartogatják a kicsit, amikor már rég alszik, vagy maguk mellé veszik az ágyba. Ez rövid távon működhet, de hosszú távon rossz hatása van. Ha a baba már álmosan, de még ébren kerül az ágyba, hamarabb megtanulja, hogy szundítson el magától és hogy aludjon vissza egyedül, ha felriad (ami egyébként mindnyájunkkal megesik, csak jó esetben egy felnőtt már kezelni tudja ezt).
A szülőknek nem kell tehát túl hamar kétségbeesniük, ha a babájuk nehezebben szokik hozzá a rendszeres alváshoz vagy nem akkor és annyit pihen, mint várnák. Még kevésbé kell magukat vagy a módszereiket hibáztatni, ez egy lassú folyamat, a csecsemőknek eltart egy ideig, amíg az önkontroll e formáját elsajátítják. Az egy hónap körüli csecsemőknél pedig, bár ez az időszak megterhelő lehet, merítsen erőt a család a tudatból, hogy néhány hónapon belül a dolgok normális kerékvágásba kerülnek, de azért az első hónapban már érdemes elkezdeni a szokások kialakítását.
(Forrás: donna.hu)
Címkék:
ALVÁS,
ELSŐ FÉLÉV
2010. november 20., szombat
EGY KIS HUMOR... LAZÍTSATOK!
Címkék:
HUMOR,
IRIGY HÓNALJMIRIGY,
MICIMACKÓ
2010. november 18., csütörtök
2010. november 16., kedd
REGGAE MINDENEK FELETT....(Próbáljátok ki!)
Címkék:
BABY,
BOB MARLEY,
REGGAE
2010. november 15., hétfő
GYAKRAN ÉRINTSD MEG SZERETTEIDET!
Címkék:
BAGDY EMŐKE,
ÉRINTÉS,
ÖLELÉS,
SIMOGATÁS
2010. november 14., vasárnap
MIÉRT SÍR A BABA? FÁJ A HASA?
Kisgyermekek hasfájása inkább egy sírási reflex eredménye, mint a gyomor-bél rendszer izgalma, állítja egy kaliforniai kutató az amerikai Academy of Pediatrics országos konferenciáján és kiállításán.
Az új módszer melynek lényege, hogy pólyázással, a szülő karján oldalra vagy hasrafektetéssel, suttogással, ringatással és cumiztatással a legtöbb síró gyermek is megnyugtatható (angolul: swaddling, side - stomach positioning in the parents' arms, shushing, swinging, and sucking - az 5 „S”). Ez az élet első 3-4 hónapjában aktiválja a nyugtató reflexeket azáltal, hogy az anya méhében lévő állapotot utánozza. A legtöbb sírás ugyanis nem betegség miatt van, csak a gyermeknek szüksége van törődésre.
Az elmélet szerint a gyermekek ugyanis a teljes fejlettségéhez vezető "4. trimeszter" előtt megszületnek, így nincsenek kellően felkészülve a világra, és gyengédségre van szükségük.
Korábbi vizsgálatok szerint egy hathetes csecsemő átlagosan 3 és fél órát sír egy nap. Évekig gondolták, hogy ez hasfájás miatt van, de ez nem igaz. A hasfájás ugyanis 3 hónapon belül általában megszűnik, és nem jelenik meg a számolt születés időpontja utáni 2. hétig.
A hasfájást csak az esetek 10-15 %-át okozza tejallergia, és bár a refluxot is gyakran okolják, felmérések szerint 3 hónapos kor alatt csak a gyermekek 2-4 %-ának van refluxa.
Dr. Karp elmondta: ha szorosan átkaroljuk a babát a teste mellé zárt karokkal, az kezdetben fokozhatja is a sírást. Azonban, ha a fejét alátámasztva, az oldalán fektetve karban tartjuk a gyermeket, az azonnali nyugtatást vált ki. A méhben a magzat erős zajt hall, ami hangosabb, mint egy porszívó. Ehhez képest születés után csönd van. Az elégtelen ingerlés nagyobb baj, mint a túlingerlés: a babának szüksége van a ritmusos hipnotizáló hangokra és a ringatózásra.
Dr. Karp szerint, ha a bébi etetés közben elalszik, fel kell ébreszteni egy kicsit, mielőtt leteszik az ágyába aludni.
Szerinte az 5 "S"-t megfelelően követve a babák megnyugszanak, és abbahagyják a sírást. A szülőknek nagyon fontos, hogy gyermekük ne sírjon, ezért meg kell őket tanítani, hogyan csitítsák el őket.
Szakértők szerint ez az eljárás nagyon hasznos lehet, azonban további vizsgálatokra van szükség, hogy megállapítsák, kellően hatékony-e a módszer. Számos hasonló módszert bemutattak már, és rengeteg vizsgálatra van szükség, mielőtt bármelyiket bevezetik a gyakorlatba.
A GYERMEKKORI DÜHKITÖRÉSEK
A gyermekkori dühkitörés egy olyan, nem tervezett, nem szándékos kifejeződése a dühnek, ami gyakran fizikai vagy szóbeli kirohanással is jár. Nem célja a figyelemfelkeltés, ahogy azt sokan gondolják. Egy dühkitörés alatt a gyermekek tipikusan sírnak, ordítanak, és csapkodják kezüket-lábukat. Általában fél-két percig tartanak, és a roham elején a legintenzívebbek.
A gyermekkori dühkitörések 1-4 éves kor között a leggyakoribbak, de bármilyen életkorban, akár felnőtteknél is láthatunk ilyesmit.
Normális, hogy a gyermekemnek dühkitörései vannak?
A gyermekkori dühkitörések gyakoriak, az 1-4 éves gyermekek körülbelül 80 %-ánál megjelennek. A két évesek 20 %-a, a négy évesek 10 %-a naponta mutat dühkitöréseket.
Miért vannak ezek a dührohamok?
A dühroham egy normális és várható reakció olyan helyzetekben, ha valami megakadályozza a gyermeket az önállóság megszerzésében vagy egy képesség megtanulásában. Például kiválthatja az, hogy a kicsi frusztrálttá válik, miközben megpróbál begombolni egy inget, vagy aludni küldik, pedig fenn akar még maradni.
Néhány gyermeknél gyakrabban jelentkeznek dührohamok, mint másoknál. Az ilyen tendenciát elősegíti a fáradtság, a gyermek életkora és fejlődési stádiuma, temperamentuma, a környezetében élőkre nehezedő stressz, és az esetleg fennálló viselkedési vagy fejlődési rendellenességek (pl. figyelemhiányos hiperaktivitás, autizmus). Gyakrabban jelentkeznek a dührohamok, ha a szülők túl intenzíven reagálnak ezekre a kitörésekre, vagy engednek a gyermek követelésének.
Hogy lehet kezelni a dührohamokat?
Ha nem törődünk a rohamokkal, és segítünk gyermekünknek kezelni és kifejezni a benne felgyűlő haragot és frusztrációt, azzal hatékonyan megelőzhetjük ezt a viselkedést. Érdemes arra is odafigyelni, hogy mi váltja ki a rohamokat, mert így még azelőtt cselekedhetünk, hogy a gyermek érzelmei olyan magasra hágnak, hogy már nem tudja kezelni őket.
Címkék:
1-4 ÉVES GYEREKEK,
DÜHROHAM,
HISZTI
MI LESZ A GYEREKBŐL?
Az antiszociális családban felnőtt gyerekek maguk is hasonlóan fognak viselkedni, mint szüleik. Egy új vizsgálat szerint a gyerekek viselkedésének az a kulcsa, hogy ők milyennek látják szüleiket.
Antiszociális viselkedésnek minősítették a kutatók az alkohol- és drogfogyasztást, a vakmerőséget, a törvényszegést, a veszekedést, a konfliktuskeresést és a hazugságot.
A kutatók megállapították, hogy a gyerekek megfigyelik és értelmezik a szülők antiszociális viselkedését, ezt tanulják meg ők is. A szülők viselkedése példaként és igazolásként szolgál a gyerekek számára, mintegy felhatalmazásnak tekintik.
(Forrás: net)
Címkék:
ANTISZOCIÁLIS VISELKEDÉS,
SZÜLŐI MINTA
2010. november 13., szombat
TANULD MEG GYERMEKED SZERETET-NYELVÉT!
A te gyermeked szeretet-tankja mennyire van tele?
"Mi az a szeretet-tank?" - kérdezed most minden bizonnyal.
Ha így van, nem olvastad még Gary Chapman és Ross Campbell könyvét
a gyerekek öt szeretet-nyelvéről.
A szerzők szerint minden gyermek (sőt, ember) rendelkezik
egy ún. érzelmi-szeretet tankkal.
A gyermek csak akkor lesz kiegyensúlyozott, együttműködő,
ha ez a tank tele van. Ha a tankból hiányzik,
a gyerekek helytelen viselkedéssel adják tudtunkra:
"Anya, apa, szeressetek egy kicsit!"
De hogyan? Gary Chapman szerint nem mindegy,
milyen módon fejezzük ki gyermekünk felé szeretetünket.
Szerinte a szeretetközlés több, szám szerint
öt kommunikációs csatornán keresztül történhet.
Ezeket nevezi szeretet-nyelveknek, melyek a következők
: a testi érintés, az elismerő szavak, a minőségi idő,
az ajándékozás és a szívességek.
Nem mindegy azonban, hogy melyik csatornán keresztül
akarjuk kifejezni szeretetünk gyermekünk felé.
Előfordulhat, hogy a szülő szeretet-nyelve nem egyezik meg
a gyermekével.
Figyeld meg gyermeked, derítsd ki, melyik az ő szeretet-nyelve!
A könyvből ehhez is segítséget kaphatsz.
Van olyan gyermek, aki arra vágyik,
hogy a szülőhöz bújjon, megsimogassák, megpuszilgassák.
Az ő szeretet-nyelve a testi érintés.
Természetesen ennek módja, mennyisége nemtől, szülőtől,
a gyermek korától függően változhat.
Némelyeknek a megfelelő pillanatban adott dicsérettől
szökik tele a tank.
A gyermek önbizalma nagy mértékben függ
az elismerésektől,
hát még, ha ezen a szeretet-nyelven "beszél".
A minőségi idő azt jelenti, a gyermek
a szülő osztatlan figyelmére tart igényt.
Ez bármilyen programban testet ölthet,
lehet egy jó beszélgetés, egy mese,
együtt végzett házimunka is akár.
Nem szükséges hosszú idő, de az minőségi legyen.
"Hoztál nekem valamit?" -
ha ezt a kérdést hallod gyakran gyermekedtől, ő az, akinek a figyelmességek hatására telik meg a szeretet-tankja.
Itt nem az ajándékok értéke számít.
Boldog lesz bármilyen kis tárggyal vagy édességgel
(most arra nem térünk ki, ez mennyire egészséges...),
hisz ez azt fejezi ki számára,"Anya és apa figyelnek rám."
Az ötödik nyelv a szívességeké:
az ezt a szeretet-nyelvet beszélő gyerekek arra vágynak,
hogy szüleik megtegyenek nekik bármilyen apróságot, például megágyazzanak.
Érdekes szemszögből közelítik meg a szerzők
a fegyelmezés kérdését is: hangsúlyozzák, hogy a fegyelmezés csak akkor lesz hatékony,
ha a gyermek érzelmi tankja tele van.
Ekkor tudja pozitívan fogadni az iránymutatást.
Ha gyermeked épp rosszalkodik - szerinted -,
tedd fel magadnak a következő kérdést:
"Mire vágyik gyermekem, amikor így viselkedik?"
Ha erre a kérdésre keresed a választ,
pozitívabbak lehetnek nevelési elveid.
Nem kérdéses, minden szülő szeretné, hogy gyermeke
jól teljesítsen az iskolában, az életben. A tanulási képessége is akkor fejlődik optimálisan,
ha a gyermek kiegyensúlyozott érzelmileg.
"A legtöbb, amit a gyermekünk tanulmányi előmenetele
érdekében tehetünk,
ha feltétel nélkül szeretjük őt,
és ezt elsődleges szeretet-nyelvén rendszeresen ki is fejezzük."
A te gyermeked szeretet-tankja mennyire van tele?
|
Címkék:
CAMPBELL,
CHAPMAN,
SZERETET-NYELV,
SZERETET-TANK
AZ APA SZEREPE A GYERMEK ÉLETÉBEN
Amerikai kutatók vizsgálata szerint sokkal nagyobb hatással van a gyerekre az apa, mint azt az újságot olvasó, füvet nyíró, szemetet levivő sztereotip apakép sugallja.
A kutató szerint minden a minőségen múlik. Többféle apa-gyerek viszonyt vizsgált, ideértve a nevelő- vagy mostohaapát, a gyerekkel együtt lakó és a különélő apát is.
Az anyától különváltan élő, máshol lakó apa szerepe is jelentős, amennyiben gyakran és hosszú ideig látja a gyereket és minőségi időt tölt el vele.
Korábbi kutatások szerint a nevelőapa és a gyerek kapcsolata gyakran problémás, a mostohaapa nincs jó hatással a gyerekre. Ez nem minden esetben igaz, állítja Valerie King, sok nevelőapa képes kiváló kapcsolatot teremteni a gyerekkel, és ha ez kialakul, az igen előnyös a gyerek szempontjából.
Azt is megállapították, hogy a biológiai apával és a nevelőanyával együtt élő gyerek is képes harmonikusan élni a nevelőanyával.
Még egy ellentmondásra figyeltek fel a kutatók a korábbi vizsgálatokhoz képest, amelyek szerint a kétszülős családban felnőtt gyerekek élete jobb minőségű, mint azoké, akiket csak az egyik szülő nevel. Nyilvánvaló persze, hogy egy boldog házasságban cseperedő gyereknek a legjobb, de az állandó feszültségnél és veszekedésnél jobb, ha csak az egyik szülő neveli a gyereket.
Még egy érdekes megállapítás a kutatásból: míg a külön lakó, ám biológiai anya nagyobb hatással van a gyerekre, mint a vele egy háztartásban élő nevelőanya, az apák esetében ez fordítva igaz. (Vagyis: a külön lakó, ám biológiai apa kisebb hatással van a gyerekre, mint a vele egy háztartásban élő nevelőapa...)
Címkék:
APA,
CSALÁD,
GYERMEKNEVELÉS
2010. november 11., csütörtök
A BABÁNAK RENDET KELL TANULNIA? ( A kötődő nevelés)
Kötődő nevelés (attachment parenting)
Mit is takar a fogalom?
A kötődő nevelés olyan gyermeknevelési stílus, amely arra irányul, hogy a kisgyerek és a szülők között erős, érzelmileg stabil kötődés jöjjön létre. Ennek a kötődésnek a talaján lesz képes a gyermek arra, hogy a világban és önmagában bízó emberré váljon, hogy tisztelettel és empátiával viszonyuljon majd másokhoz (hiszen őhozzá is így viszonyultak), hogy szeretettel teli kapcsolatokat tudjon kialakítani, de ne dőljön be kritikátlanul mindenkinek.A kötődő nevelés alapelve, hogy a kisbaba és a növekvő kisgyerek érzelmi szükségletei éppolyan fontosak, mint a testiek. A testkontaktusra, hordozásra, szeretgetésre irányuló igényt éppolyan fontos kielégíteni, mint megetetni a babát, ha éhes, fölöltöztetni, ha fázik. Csak így tud egészségesen fejlődni. Fontos, hogy születésétől kezdve odafigyeljünk a babánkra, merjük követni az ő belső ritmusát, merjünk mindig válaszolni a hívására és kielégíteni a szükségleteit.Az embercsecsemő rendkívül önállótlanul születik, gyakorlatilag minden életfunkciójában a szüleire van utalva. Teljesen nyilvánvaló például, hogy nem tud egyedül enni, öltözködni vagy tisztálkodni, de elaludni sem, sőt, testhőmérséklete, légzése is stabilabb a szülő testközelében. Természetes, hogy a szülő karjaiban érzi magát jól és biztonságban. A testkontaktusigény a táplálkozási szükséglettel egyenrangú erősségű igénye a babának!Hasonlóképpen természetes, hogy a kisbaba meglehetősen sokszor szeretne szopizni. A szopizás nem pusztán az éhség csillapítására szolgál, hanem nyugtató, elaltató, fájdalomcsillapító funkciója is van. Ha kisbabánkat mindig mellretesszük, amikor erre igénye van, függetlenül attól, hogy mikor szopott utoljára, akkor egyrészt biztosíthatjuk a megfelelő tejtermelődést, másrészt megismerjük babánk saját ritmusát, egyéniségét.Természetesen nemcsak szoptató édesanyák gyakorolhatják a kötődő nevelést. Ha egy édesanya bármilyen oknál fogva nem tud szoptatni, az nem jelenti azt, hogy nem alakíthat ki szoros és biztonságos kötődést a gyermekével. Ha igény szerint táplálja, hordozza, ha odafigyel rá és válaszol az igényeire, akkor ugyanúgy kialakulhat köztük is a stabil kötődés.Az igény szerint szoptatott, hordozott kisbabák szüleit gyakran figyelmeztetik arra, hogy vigyázzanak, mert babájukat menthetetlenül elkényeztetik. Nos, valójában a szükségletek kielégítésével lehetetlen elkényeztetni egy kisgyereket. És szeretgetésre, odafigyelésre minden kisgyereknek meglehetősen sokáig szüksége van. Az elkényeztetés akkor kezdődik, amikor a szülő nem vár el olyan dolgokat sem a gyermektől, amikre az már képes lenne. A kötődő nevelés nem egyenlő azzal, hogy mindent ráhagyunk a gyerekre, sőt, éppenséggel nagy hangsúlyt kap benne a következetesség, a szeretve terelgetés és a megfelelő életkori korlátok felállítása, amikre a gyermeknek éppúgy szüksége van, mint mondjuk a testkontaktusra.De a kötődő nevelés nem tud egyetlen, mindenkire érvényes receptet kínálni. Arra biztatja a szülőket, hogy ismerjék meg a kisbabájukat, mert minden gyerek egyedi és megismételhetetlen. Ennek megfelelően minden gyereknél máskor és máskor jöhet el bizonyos korlátok felállításának időszaka, és ezek a korlátok is változhatnak az aktuális állapottól, helyzettől függően. Például jó, ha a szülő általában következetes bizonyos dolgok betartatásában, mondjuk hogy vacsora előtt segítsen a gyerek is összepakolni, de ha látja, hogy a gyerek épp aznap nagyon-nagyon fáradt, vagy történetesen beteg, akkor ez elmaradhat. Ha a következetesség mellett időnként azt is respektáljuk, hogy valami rendkívüli körülmény áll fönn, a gyermek is könnyebben tud majd velünk együttérezni, ha épp nekünk van rossz napunk.A születés óta építgetett szoros kötődés talaján sokkal könnyebb fegyelmezni és elfogadni a fegyelmezést, hiszen a gyerek szeret minket és kötődik hozzánk, ezért olyanná szeretne válni, mint mi vagyunk, és örömet szeretne okozni nekünk.És mi a helyzet az önállósággal, hogyan lesz így önálló a gyermekem?
Valójában épp így lesz igazán önálló akkor, amikor annak eljön az ideje. A szülő-gyerek kapcsolat természetes alakulása a nagyon szoros kezdeti állapottól a fokozatos elengedésen át halad az önállóság felé. Vagyis mindennek megvan a maga ideje: babakorban a sok-sok ölelésnek, állandó együttlétnek, később az önállósodásnak. Azok a gyerekek tudnak igazán önállóak lenni a szó mindenféle értelmében, akiknek a korai időszakban megfelelően ki volt elégítve a biztonságigényük: eleget hordozták őket, eleget lehettek a szüleikkel, amikor erre volt szükségük. Ha a szülő a kötődő nevelés alapelveinek megfelelően figyel a gyermekére, akkor egyszercsak észreveheti rajta a kezdődő függetlenedés jeleit: először az első hónapokra jellemző szoros fizikai kontaktus meglazulását, aztán később az érzelmi és értelmi önállósodásra irányuló törekvéseket. Hogy ez melyik gyereknél pontosan mikor következik be, az megintcsak nagyban függhet a kisgyerek személyiségétől, temperamentumától.Ha azonban a korai szakaszban nincs kielégítve a gyerek biztonságigénye, ha túlságosan korán önállóságra van kényszerítve, amikor erre még nem érett meg, akkor jóval tovább fönnmarad a függés, akár érzelmileg-értelmileg sosem szűnik meg. Két forrás is táplája ilyenkor a fennmaradását: egyrészt a gyerek kielégítetlen igényei, másrészt a szülőben maradt hiányérzet, mert bizony a szülőnek is szüksége van a gyerekkel való szoros kapcsolatra akkor, amikor annak van ott az ideje (ugye, milyen jó érzés összebújni a kisbabánkkal, vagy átölelni egymást az óvodás gyerekkel?).Természetesen megintcsak lehetnek olyan körülmények, amikor a szülő legjobb szándéka ellenére sem valósulhat meg a gyerek szükségletei szerinti fizikai és szellemi együttlétük. Ez szintén nem zárja ki a biztos kötődés kialakulását, ha a szülő tisztában van ezzel az igénnyel, és a lehetőségeihez mérten igyekszik eleget tenni neki.Bízzunk magunkban és kisgyerekünkben, merjük őt úgy szeretni, ahogy arra neki szüksége van! Így tanul meg ő is szeretni és szeretetet elfogadni. Hosszú távú befektetés ez, amely jobbá teszi gyermekünk kapcsolatát velünk, társaival, majdani párjával és leendő gyermekeivel is
Mit is takar a fogalom?
A kötődő nevelés olyan gyermeknevelési stílus, amely arra irányul, hogy a kisgyerek és a szülők között erős, érzelmileg stabil kötődés jöjjön létre. Ennek a kötődésnek a talaján lesz képes a gyermek arra, hogy a világban és önmagában bízó emberré váljon, hogy tisztelettel és empátiával viszonyuljon majd másokhoz (hiszen őhozzá is így viszonyultak), hogy szeretettel teli kapcsolatokat tudjon kialakítani, de ne dőljön be kritikátlanul mindenkinek.
A kötődő nevelés alapelve, hogy a kisbaba és a növekvő kisgyerek érzelmi szükségletei éppolyan fontosak, mint a testiek. A testkontaktusra, hordozásra, szeretgetésre irányuló igényt éppolyan fontos kielégíteni, mint megetetni a babát, ha éhes, fölöltöztetni, ha fázik. Csak így tud egészségesen fejlődni. Fontos, hogy születésétől kezdve odafigyeljünk a babánkra, merjük követni az ő belső ritmusát, merjünk mindig válaszolni a hívására és kielégíteni a szükségleteit.
Az embercsecsemő rendkívül önállótlanul születik, gyakorlatilag minden életfunkciójában a szüleire van utalva. Teljesen nyilvánvaló például, hogy nem tud egyedül enni, öltözködni vagy tisztálkodni, de elaludni sem, sőt, testhőmérséklete, légzése is stabilabb a szülő testközelében. Természetes, hogy a szülő karjaiban érzi magát jól és biztonságban. A testkontaktusigény a táplálkozási szükséglettel egyenrangú erősségű igénye a babának!
Hasonlóképpen természetes, hogy a kisbaba meglehetősen sokszor szeretne szopizni. A szopizás nem pusztán az éhség csillapítására szolgál, hanem nyugtató, elaltató, fájdalomcsillapító funkciója is van. Ha kisbabánkat mindig mellretesszük, amikor erre igénye van, függetlenül attól, hogy mikor szopott utoljára, akkor egyrészt biztosíthatjuk a megfelelő tejtermelődést, másrészt megismerjük babánk saját ritmusát, egyéniségét.
Természetesen nemcsak szoptató édesanyák gyakorolhatják a kötődő nevelést. Ha egy édesanya bármilyen oknál fogva nem tud szoptatni, az nem jelenti azt, hogy nem alakíthat ki szoros és biztonságos kötődést a gyermekével. Ha igény szerint táplálja, hordozza, ha odafigyel rá és válaszol az igényeire, akkor ugyanúgy kialakulhat köztük is a stabil kötődés.
Az igény szerint szoptatott, hordozott kisbabák szüleit gyakran figyelmeztetik arra, hogy vigyázzanak, mert babájukat menthetetlenül elkényeztetik. Nos, valójában a szükségletek kielégítésével lehetetlen elkényeztetni egy kisgyereket. És szeretgetésre, odafigyelésre minden kisgyereknek meglehetősen sokáig szüksége van. Az elkényeztetés akkor kezdődik, amikor a szülő nem vár el olyan dolgokat sem a gyermektől, amikre az már képes lenne. A kötődő nevelés nem egyenlő azzal, hogy mindent ráhagyunk a gyerekre, sőt, éppenséggel nagy hangsúlyt kap benne a következetesség, a szeretve terelgetés és a megfelelő életkori korlátok felállítása, amikre a gyermeknek éppúgy szüksége van, mint mondjuk a testkontaktusra.
De a kötődő nevelés nem tud egyetlen, mindenkire érvényes receptet kínálni. Arra biztatja a szülőket, hogy ismerjék meg a kisbabájukat, mert minden gyerek egyedi és megismételhetetlen. Ennek megfelelően minden gyereknél máskor és máskor jöhet el bizonyos korlátok felállításának időszaka, és ezek a korlátok is változhatnak az aktuális állapottól, helyzettől függően. Például jó, ha a szülő általában következetes bizonyos dolgok betartatásában, mondjuk hogy vacsora előtt segítsen a gyerek is összepakolni, de ha látja, hogy a gyerek épp aznap nagyon-nagyon fáradt, vagy történetesen beteg, akkor ez elmaradhat. Ha a következetesség mellett időnként azt is respektáljuk, hogy valami rendkívüli körülmény áll fönn, a gyermek is könnyebben tud majd velünk együttérezni, ha épp nekünk van rossz napunk.
A születés óta építgetett szoros kötődés talaján sokkal könnyebb fegyelmezni és elfogadni a fegyelmezést, hiszen a gyerek szeret minket és kötődik hozzánk, ezért olyanná szeretne válni, mint mi vagyunk, és örömet szeretne okozni nekünk.
És mi a helyzet az önállósággal, hogyan lesz így önálló a gyermekem?
Valójában épp így lesz igazán önálló akkor, amikor annak eljön az ideje. A szülő-gyerek kapcsolat természetes alakulása a nagyon szoros kezdeti állapottól a fokozatos elengedésen át halad az önállóság felé. Vagyis mindennek megvan a maga ideje: babakorban a sok-sok ölelésnek, állandó együttlétnek, később az önállósodásnak. Azok a gyerekek tudnak igazán önállóak lenni a szó mindenféle értelmében, akiknek a korai időszakban megfelelően ki volt elégítve a biztonságigényük: eleget hordozták őket, eleget lehettek a szüleikkel, amikor erre volt szükségük. Ha a szülő a kötődő nevelés alapelveinek megfelelően figyel a gyermekére, akkor egyszercsak észreveheti rajta a kezdődő függetlenedés jeleit: először az első hónapokra jellemző szoros fizikai kontaktus meglazulását, aztán később az érzelmi és értelmi önállósodásra irányuló törekvéseket. Hogy ez melyik gyereknél pontosan mikor következik be, az megintcsak nagyban függhet a kisgyerek személyiségétől, temperamentumától.
Ha azonban a korai szakaszban nincs kielégítve a gyerek biztonságigénye, ha túlságosan korán önállóságra van kényszerítve, amikor erre még nem érett meg, akkor jóval tovább fönnmarad a függés, akár érzelmileg-értelmileg sosem szűnik meg. Két forrás is táplája ilyenkor a fennmaradását: egyrészt a gyerek kielégítetlen igényei, másrészt a szülőben maradt hiányérzet, mert bizony a szülőnek is szüksége van a gyerekkel való szoros kapcsolatra akkor, amikor annak van ott az ideje (ugye, milyen jó érzés összebújni a kisbabánkkal, vagy átölelni egymást az óvodás gyerekkel?).
Természetesen megintcsak lehetnek olyan körülmények, amikor a szülő legjobb szándéka ellenére sem valósulhat meg a gyerek szükségletei szerinti fizikai és szellemi együttlétük. Ez szintén nem zárja ki a biztos kötődés kialakulását, ha a szülő tisztában van ezzel az igénnyel, és a lehetőségeihez mérten igyekszik eleget tenni neki.
Bízzunk magunkban és kisgyerekünkben, merjük őt úgy szeretni, ahogy arra neki szüksége van! Így tanul meg ő is szeretni és szeretetet elfogadni. Hosszú távú befektetés ez, amely jobbá teszi gyermekünk kapcsolatát velünk, társaival, majdani párjával és leendő gyermekeivel is
Felhasznált irodalom:
Dr. Sears, William: Éjszakai gondoskodás. Budapest, Sanoma Budapest Kiadói Rt., 2006.
Schneiderné Dr. Diószegi Eszter: Kötődő nevelés.
Schneiderné Dr. Diószegi Eszter: Kötődő nevelés.
2010. november 10., szerda
2010. november 6., szombat
HOL RONTHATJUK EL A GYEREKNEVELÉST?
Az egy-három éves gyermekek ma úgy táplálkoznak, hogy jó eséllyel lesznek belőlük egészségtelen felnőttek – derül ki a Magyar Gyermekorvosok Társaságának legfrissebb felméréséből. De mire kell odafigyelni?
A gyerek nem kis felnőtt, ezért nem eheti azt, amit szülei – az unalomig ismételt frázis ezesetben is igaz. Szülőkként ha már a kezdetektől odafigyelünk a megfelelő vas, kalcium és D-vitamin bevitelére, akkor olyan hiányállapotokból eredő betegségeket előzhetünk meg, melyek a későbbi egészségre is kihathatnak. A só megfelelő adagolásával pedig egészséges irányba terelhetjük gyermekünk ízlését. Íme néhány jótanács.
Túl sok a sóból
Általános egészségügyi probléma Magyarországon, hogy túl sok nátriumot fogyasztunk. Ennek legfőbb forrása a konyhasó (nátrium-klorid), amelyet nem csak az ételek közvetlen sózásával, hanem az élelmiszerek sótartalmával is elfogyasztunk. A gyermekorvosok kutatásából kiderült, hogy a kisgyermekek a napi sószükségletük (500mg) háromszorosát-négyszeresét fogyasztják el naponta. A hosszantartó túlzott nátriumfogyasztás emeli a vérnyomást és megterheli a gyermek veséjét.
A sok só a vér sűrűségét emeli meg. A szervezet erre úgy reagál, hogy szomjas lesz, és sok vizet iszik, amíg a vér sűrűsége helyreáll, de ennek következtében megnő a keringő vér mennyisége az erekben. Több vér egy zárt rendszerben emeli a nyomást, a vérnyomást. Ezért ügyelnünk kell arra, hogy gyermekünk ne fogyasszon túlzottan sós ételeket az első három évben, ezzel nem csak a magas nátriumbevitelt kerülhetjük el, de kialakíthatjuk ízlését is.
A korai csontritkulás elkerülése
A csontok, fogak fejlődéséhez elengedhetetlen a kalcium. A felmérés eredményei alapján azonban a kisgyermekek 30 százaléka kevesebbet fogyaszt, mint a napi szükséglet 70 százaléka, ami súlyos problémákat okozhat a későbbiekben. Kalcium hiányában a fogak, és a csontok sűrűsége csökken, ami korai csontritkuláshoz vezethet. Ma már az is bizonyított, hogy a magas vérnyomás is gyakoribb a túl kevés kalciumot fogyasztók között.
A hazai táplálkozási ajánlások szerint már egyéves kortól napi 4-5 dl tejalapú italt vagy annak megfelelő tejterméket kell fogyasztanunk egész életen át, hogy csontjaink erősek maradjanak. Kisgyermekeknél még kiemelten fontos a tejalapú táplálás. Ám a túl korai tehéntej-fogyasztás fokozhatja bizonyos betegségek –allergia, cukorbetegség – kialakulását. Ezért két-három éves kor előtt nem javasolt a tehéntej fogyasztása; a gyermekorvosok ehelyett tejalapú gyerekitalt javasolnak.
Szellemi fejlődés
A vas egyik legfontosabb szerepét a vérképzésben tölti be, de ezen felül kisgyermekkorban az agy és az idegrendszer, tehát a szellemi fejlődésben is aktívan részt vesz. A vizsgálat eredményei szerint a kisgyermekek 80 százaléka vashiányosan táplálkozik. A gyerekek harmada pedig kritikusan alacsony vasmennyiséget fogyaszt. Bár a vasszint utólagos kezeléssel helyreállítható, de hiánya következményei visszafordíthatatlanok lehetnek.
Vasban gazdag élelmiszerek közé tartoznak például a májfélék, vörös húsok, brokkoli, lencse, tejalapú gyerekitalok, sőt a mák is. A vas felszívódásáról azonban tudni kell, hogy az állati eredetű élelmiszerekből hasznosul a leginkább, azaz 15 százalékban, míg a növényekből alig 5 százalékuk. A vasban gazdag növények (például a spenót) oxálsavat is tartalmaznak, amely meggátolja a vas felszívódását. Tehát, a vasat megfelelő mennyiségben tartalmazó étrend minden esetben tartalmazzon állati eredetű élelmiszereket.
A csontfejlődési zavarok elkerülése
A kutatás eredményei alapján a gyerekek 90 százaléka kevesebb D-vitamint fogyasztott, mint az szükséges lett volna. A kalciummal együtt a csontok és fogak fejlődésében fontos zsíroldékony vitamin, hiánya csontfejlődési zavarokhoz vezethet. A szóban forgó vitamin a nap ultraibolya sugárzásának hatására a bőrben is képződik elő-vitaminjából. De kiváló D-vitamin források lehetnek például a tengeri halak, margarinok, tőkehalmáj olaj, tojássárgája, gyermekek számára készült termékek, tejalapú gyerekitalok.
Címkék:
GYEREKNEVELÉS,
GYERMEKKOR,
HIÁNYBETEGSÉGEK,
TÁPLÁLKOZÁS
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)