Az egészsége és a gyereke érdekében az ember
mindent megtesz, sokszor teljesen felesleges dolgokat is
összevásárolunk, ha elég hívogató egy-egy ajánlat. Mielőtt elcsábulnál a
nagy gyerekbiznisz több ezer négyzetméteres szentélyeiben, itt a
listánk azokról a haszontalan babaholmikról, amikért szerintünk
felesleges pénzt kiadni. A könnyen megvarrható babajáték után most újabb
pénztárcabarát tippekkel folytatódik a
Persze minden anya és minden baba más, éppen ezért mindig előfordul, hogy száz anyukából kilencvenkilencnek teljesen felesleges az adott dolog, de egynek elengedhetetlen.
1. Pelenkázó: légy kreatív!
Ha kis lakásban élsz, jól gondold meg, hogy beruházol-e egy külön pelenkázóra! Vannak olyan darabok, amelyek kizárólag pelenkázónak használhatók, aztán a pelus elhagyása után majd kerülgethetitek a lakásban. Ennél eggyel jobb megoldást jelentenek az olyan bútorok, amelyek pelenkázóból például szekrénnyé alakíthatók.Talán a legjobb választás mégis egy komód, ami lehet, hogy már fellelhető a lakásban, csak át kell csoportosítani. A komódot úgy érdemes elhelyezni, hogy a hátulján kívül mindhárom másik oldala szabadon álljon. A tetejére kerülhet egy pihe-puha pelenkázó alátét, ha pedig fiókos, akkor a felső fiókba a popsitörlő, pelenka, krém és egyéb kellékek, így biztosak lehettek benne, hogy minden kézre esik majd, ezt a három gyerekes Teréz is megerősítette: "Nekem a komód-pelenkázó nagyon bejött. Egy körülbelül 70-szer 70-es kockaszekrényem van, és az épp aktuális baba ruháját is ebben tárolom."
2. Baldachin: ne csicsázd túl!
Főleg lánygyerek érkezésekor hajlamosak az anyukák túllőni a célon, és mindenféle csiricsáré hercegnős kellékekkel felaggatni az ágyat. A csodaszép függönyökkel és baldachinokkal ellátott ágyak csodásan mutatnak a bababoltok katalógusaiban, de a gyakorlott édesanyák már tudják, az első hetekben, hónapokban a picik inkább az anyukájuk karjában, az anyukájuk mellett érzik jól magukat. Tehát semmi szükség a csiricsáré kiegészítőkre.3. Pelenkakuka: drága és felesleges
Igen, ez a fogalom létezik! Sőt egy teljesen külön termékcsoportot jelöl: nevéből is adódóan az olyan kukákat, amiket kifejezetten pelenkák kidobására terveztek. Ezek állítólag tökéletesen szagtalanul lezárhatók, sőt van olyan elektromosan működő verzió is, ami minden egyes pelust külön zacskóba csomagol. Ez nemcsak nagyon drága, de kicsit sem környezetbarát. A koszos pelenkák tárolására inkább használjatok sima nejlonszatyrot, és ne legyetek lusták naponta kivinni a nagy szeméttárolóba, vagy a másik megoldás a öko mosható pelus.
4. Játszószőnyeg: a méret a lényeg
Amint a gyerek mozgása elkezd fejlődni, sokan teszik őket játszószőnyegre. Mi elkövettük azt a balga hibát, hogy a legkisebb méretű szőnyeget vettük, azt, amin éppen fekve elfért a gyermek. Éppen ezért nagyon hamar használhatatlanná vált, amint elkezdett forogni, kúszni a gyerek, kinőtte. Én mindenkinek azt javaslom, hogy egy méretesebbet vásároljon, vagy egyszerűen olyan terméket válasszon, ami egy egyszerű játéklógató állvány, amit bármilyen szőnyegre, plédre le lehet tenni.
5. High-tech: óvatosan az újításokkal!
Egy zenélő forgó jól jöhet az ágy fölé, hiszen elringathatja a babát, és elnézegetheti a forgó figurákat, színeket, de azért túlzásokba ne essünk. Az egyik anyuka például ezt mesélte: "Az egyik bababoltban láttam, hogy van zenés altatólámpa, amit 8 órára programozhatsz, érzékeli a gyerek állapotát, és ha ébredezik, akkor annak megfelelő altató dallamot játszik." Úgy gondoljuk, ennyire high-tech kütyükre még a 21. századi gyereknevelésnél sincs szükség (a légzésfigyelő természetesen kivételt képez).
6. Mérleg: ne vegyél, inkább bérelj!
A legújabb szemlélet szerint teljesen felesleges etetésenként mérni a gyerek súlyát, bőven elég naponta, vagy éppen hetente. Bár az én anyukám, aki szigorúan a mérlegrendszer szerint etetett minket, kicsit furcsán nézett rám, amikor én a pelusos-listás módszert választottam a védőnőm javaslatára. Ennek a lényege, hogy írni kell, napi hány pisis és kakis pelenka volt, hiszen ami kijött, az be is ment. Éppen ezért mi nem vásároltunk mérleget, hanem inkább csak béreltünk arra a néhány hétre, míg alkalmanként méregettük a csöppséget. Rengeteg cég van, és nemcsak olcsóbb bérelni, de így miután feleslegessé válik, nem kell tovább raktározni a lakásban, vagy az eladással bíbelődni.
(Forrás: nlcafe)
Ez viszont hasznos!
Ez viszont hasznos!