2010.10.15 -

NAPI IDÉZETEK A KISGYERMEKRŐL

2014. augusztus 19., kedd

A hiszti kezelése: 3 megoldás



A hiszti az a probléma, ami a legtöbb anyukát tanácstalanná teszi. “Mitől lett ilyen hisztis a gyerekem? Hol tanulta ezt a viselkedést? Hogyan szabaduljak meg tőle azonnal?” – teszik fel a kérdést. 
Csodamódszerek nincsenek, ha azonban a probléma mélyére nézel, felismerheted azt a megoldást, ami a te gyermekednél leginkább beválik. 

3 ritkán említett módszert mutatok most be a hiszti kezelésére.
dackorszak, hiszti, hiszti kezeléseMielőtt bemutatnám a módszereket, fontos arról is beszélnünk, mi áll a hiszti hátterében és miért olyan nehéz ennek a problémának a kezelése.

A felnőtteket általában 2 dolog zavarja a hiszti kapcsán:

1. Maga a hisztiroham, amikor a gyerek magából kikel és akár 30-40 percen keresztül is képes az önkontrollját elveszítve, sírva toporzékolni, nyafogni.

2. A hisztirohamok gyakorisága, amikor gyakorlatilag az egész nap azzal telik, hogy a kicsi éppen nyafog valami miatt.

A hiszti az indulatkezelés zavara, azaz a kicsi nem képes kezelni az indulatait, és amikor dühös lesz, elveszíti az önkontrollt. I
lyenkor gyakorlatilag “nincs magánál”, nem lehet rá észérvekkel hatni, nehéz megnyugtatni, “kilép magából”. 
Ahogy a gyermek egyre idősebb lesz egyre inkább megtanulja, hogyan kezelje az érzelmeit és egyre hatékonyabban tudja kezelni ezeket az indulat-rohamokat is.

A hisztirohamnak háromféle kiváltó oka lehet:

1. Haragszik valamilyen külső kiváltó ok miatt: ilyenkor a gyermeket zavarják a saját határai (pl. nem tud valamit elérni, megcsinálni) vagy a korlátok, amiket felállítottál neki (pl. bele kell ülnie a babakocsiba), vagy valamit közölni akar és nem értik meg.
2. Fáradt és emiatt veszti el az önkontrollt (ez nem csak akkor fordulhat elő, amikor a kicsi álmos, hanem akkor is, ha olyan helyen vagytok, ahol túl sok inger éri, pl. bevásárlóközpontban, vendégségben, ahol sok ember veszi körül, ilyenkor az idegrendszere “elfárad”)
3. Valamit akar és ha nem kapja meg, akkor hisztizni kezd.

A felnőttek sokszor csak arra koncentrálnak, hogy mihamarabb abbahagyja a gyerek a hisztit, ez vezet gyakran arra a tévútra, hogy inkább engedünk az akaratának, vagy megpróbáljuk valamivel elterelni a figyelmét, ami később ahhoz vezet, hogy a gyermek viselkedési eszköztárába beépül a hiszti, mint a célok elérésének, a szülői figyelem megnyerésének eszköze.

A hisztikezelés fő célja az, hogy megtanulja a kicsi helyesen kezelni az indulatait. 
Ez azt jelenti, hogy megtanulja, hogy a düh, az indulat nem feltétlenül rossz, azonban meg kell tanulni kontrollálni az érzelmeit és helyesen viselkedni ilyenkor. 
A tanulási folyamat fokozatos. 
Ha jó úton jártok, akkor a kisgyereknél a hisztirohamok egyre rövidülnek és ritkábbá válnak, míg végül teljesen elmaradnak, azonban arra számítani lehet, hogy 5-6 éves korban is előfordulhatnak még 1-1 alkalommal.

Milyen módszerekkel lehet kezelni a hisztit?

Ahhoz, hogy kezeld mindenképpen meg kell értened a hiszti kiváltó okát.
Ha a kicsi fáradt, túlpörgött, akkor nem a hisztit kell kezelni, hanem biztosítani neki a pihenést.
Ha magára haragszik, akkor segíts neki. 
Ha viszont azért haragszik, mert valamit megtiltottál, vagy valamit nem kaphat meg, akkor felesleges hosszasan magyarázni neki (ilyenkor magán kívül van, nem érti, mit szeretnél tőle), ilyenkor az segíthet, ha olyan feltételeket teremtesz neki, amiben levezetheti az indulatait mások és a maga károsítása nélkül, de nem erősíted meg benne azt, hogy a viselkedése helyes.

Az önkontrollját elvesztett kisgyermeknek arra van szüksége, hogy
  • kezelni tudja az erőteljes érzelmeit
  • feldolgozza a problémát, ami miatt kialakult a hiszti
  • visszanyerje a biztonságérzetét, az érzelmi biztonságát (“anya nem haragszik”)
Fontos az is, mennyire kifelé vagy befelé forduló a gyermeked.
Az extrovertált gyerekeket általában az nyugtatja meg, ha ölbe veszed, átöleled ilyenkor, az introvertált gyerekeknél viszont meg kell várni, amíg magától lecsillapodnak, ők az ölelgetéstől inkább feszültek és ellenállóak lesznek.

A 3 hiszti-kezelő módszer:

1. A nyugisarok 
Egy csendes sarok otthon, ahol van egy kis fotel, vagy párna, plüssállatok, ahova be lehet menni bánkódni, levezetni a dühöt, kisírni magunkat. 
Amikor kitör a hiszti, ide lehet leülni közösen és megnyugtatni a kicsit, vagy a nagyobbakat leültetni “gondolkodni”. 
Fontos, hogy ez nem azonos azzal, hogy leülteted a gyereket a “büntiszékre” vagy beküldöd a szobájába. 
A nyugisarok egy olyan hely, ahol lenyugszunk, ha “kiborultunk”, ahol lehet pihenni (pl. ha a túlpörgés miatt hisztis a kisgyermek), lehet akár mesét olvasni és összebújni is. 
Egy hely, ami megnyugtató és amihez idővel kellemes, megnyugtató élmények kötődnek.

2. A maciölelés 
A hisztis kisgyermek, aki önmagát és másokat bántalmazhatja, amikor magán kívül van, vágyik az érzelmi biztonságra. 

Egy nagy öleléssel és kis suttogással a fülébe (“semmi gond, tudom, hogy most mérges vagy, de anya segít neked”), megnyugodhat egy nagy öleléstől. Lehet, hogy elsőre tiltakozik, hiszen egy magán kívül tomboló kisgyermeket nehéz megölelni, ki akar szabadulni, de általában néhány perc alatt megnyugszik és elmúlik a hiszti.

3. Az indulat-elterelés 
Mivel a hiszti az indulatkezelés zavara, a gyermeknek nem csak azt kell megtanítani, mit nem csinálunk, amikor erős érzelmeink vannak (nem csapkodunk, nem harapunk stb.), hanem azt is meg kell tanulnia, hogy  mi a helyes viselkedés ilyenkor. 
Az indulat-eltereléssel tulajdonképpen erre vezetjük rá. 

Például: levezetheti az indulatát párnabokszolással, ugrálással, tapsolással, ezek mind olyan kifejezési módok, amikkel másokat nem bánt, nem okoz kárt, ugyanakkor alkalmasak a feszültség levezetésére.

Írta: Vida Ágnes

(Forrás: kismamablog.hu)