2010.10.15 -

NAPI IDÉZETEK A KISGYERMEKRŐL

2013. június 29., szombat

Olyanokká kell lennünk, mint a kisgyermekek

 
Mi voltunk az egyetlen család az étteremben. Eriket beraktam egy etetőszékbe, és megjegyeztem magamnak, milyen csendben eszik minden vendég. Néhányan halkan beszélgettek.

 Erik hirtelen örömteli kiáltást hallatott...

 "Szia!" - mondta, miközben pufók kezeivel a szék tálcáját püfölte. Szemei az izgatottságtól kikerekedve, száján azzal az imádni való fogatlan mosollyal, hevesen integetett.

 Próbáltam megtalálni hirtelen örömének forrását. Sikerült. Egy koszos, szakadt kabátot viselő öregember volt. Nadrágja gyűrötten lógott rajta, cipzárja félig lecsúszva, egyik cipőjéből kikandikáltak a lábujjai, erekkel telerajzolt orra, olyan volt, mint egy térkép.

 Túl messze voltunk ahhoz, hogy szagokat érezzünk, de biztos voltam benne, hogy büdös. Ő is integetett.

"Szia, kicsi baba! Szia, nagyfiú! Kukucs!" - mondta Eriknek. Összenéztünk a férjemmel. "Most mit csináljunk?"

 Meghozták az ebédünket. A férfi szakadatlanul kiabált a túloldalról.

 "Ismered ezt a játékot? Kukucs! Nézd csak! Ismeri!"

 Senki sem gondolta, hogy a férfi aranyos, és egyértelmű volt, hogy részeg. A férjemmel majd elsüllyedtünk szégyenünkben. Csendben ettünk, de nem úgy Erik, aki egész repertoárján végigment, az öreg pedig mindent utánacsinált.



 Végre befejeztük az evést, és a kijárat felé vettük az irányt. A férjem elment fizetni azzal, hogy a kocsinál találkozunk. Az öregember pont köztem és a kijárat között ült. "Uram, segíts, hogy kijussak innen anélkül, hogy megszólítana minket!" - imádkoztam magamban.

 Ahogy közeledtünk, próbáltam úgy fordulni, hogy ne érezzük a leheletét, de miközben elfordultam, Erik kitekerte magát, és az ismert "vegyél fel" babapozícióba helyezkedett.

 Mielőtt bármit tehettem volna, Erik az öregember karjaiba vetette magát.

 Hirtelen ott álltam, és néztem, ahogy egy nagyon büdös öregember a karjaiban tart egy boldog kisgyereket. Erik teljes bizalommal és szeretettel a férfi kopott vállára hajtotta a fejét. Az öregember becsukta a szemét, és láttam, ahogy megindulnak a könnyek. Öreg, koszos, fájdalomtól és a kemény munkától kicserzett kezei igazi gyengédséggel tartották a fiamat, miközben szeretettel a hátát simogatta.

 Nem láttam még ilyen mély és ugyanakkor ennyire röpke szeretetet két emberi lény között.

 Döbbenten álltam. Az öreg néhány másodpercig ölelte Eriket, majd rám nézett.

 "Nagyon vigyázzon erre a fiúra!" - mondta szilárd meggyőződéssel.
 Nagy nehezen kinyögtem, hogy "megteszem".

 A férfi nem túl nagy hajlandósággal, szomorúan fejtette le magáról Eriket, mintha valóban fájdalmat okozott volna neki a mozdulat. Megfogtam a fiamat és az öregember ennyit mondott: "Isten áldja, asszonyom! Ez volt a karácsonyi ajándékom."

 Egy elmakogott köszönet után, futva tettem meg az utat az autóig. A férjem nem értette, miért sírok és miért szorítom úgy a fiamat, miközben azt mondogatom, hogy "Uram, Uram, kérlek, bocsáss meg!"

 Tanúja voltam Krisztus szeretetének, egy gyermek ártatlanságán keresztül, aki nem látott bűnt, és nem ítélkezett. Egy kisgyereken keresztül, aki a másik lelkét látta, és egy anyán keresztül, aki nem látott tovább az öltözéken. Keresztényként vak voltam, miközben karjaimban tartottam egy gyermeket, aki látott. Úgy éreztem, Isten azt kérdezi tőlem, "Hajlandó vagy megosztani a fiadat egy pillanatra?",  mikor Ő meg nekünk adta az Övét, örökre.

A rongyos öregember eszembe juttatta, hogy "olyanokká kell lennünk, mint a kisgyermekek".


2013. június 27., csütörtök

Ez nem majomszeretet!


"Az első hat-nyolc hónap a csecsemő igényeinek feltétel nélküli kielégítéséről szól. 
Ezzel nem lehet elkényeztetni, ez nem majomszeretet! 
Ha megkapja ebben a fontos fejlődési szakaszban, amit kér, 
két-három éves korára tündéri, bűbájos gyerek lesz belőle!"
(Ranschburg Jenő)


2013. június 26., szerda

Babáját altató apuka

Anyai testek szépítés nélkül

4_53.jpg
A „Gyönyörű test" című könyv közösségi finanszírozással és önkéntes támogatók segítségével készül, több mint 50 anyát lefényképezett már, és még nincs vége. Úgy akarja megmutatni az anyákat amilyenek, testük hibáival együtt, mégis gyönyörűen.
Jade Beall a képeket ingyen készíti, mert úgy érzi, neki is nagyon fontos volt a visszaigazolás, amit a többi nőtől kapott, mivel ő is nagyon komoly önkép problémákkal és önbizalomhiánnyal küszködött már tinédzser kora óta, amire a terhesség csak rátett. Mint mondja a társadalmi nyomás és irreális elvárások miatt nagyon sok nő érzi úgy, hogy nem tekintheti magát többé szépnek.

2_62.jpg

Itt vannak terhességi csíkok, a szülés után megereszkedett vagy a császármetszés hegével látható hasak, és édes gyerekek. Jade Beall először saját magát fotózta le, majd egy barátnőjét, és képei komoly visszhangra találtak. Több százan írtak neki, hogy szeretnék, ha képet készítene róluk, „úgy, ahogy vannak", mert ez segítene visszanyerni az önbizalmukat.

10_10.jpg

2013. június 21., péntek

A kötődésről

 
A kötődéselmélet megalkotója: John Bowlby angol pszichiáter a kötődést egy olyan, biológiai ösztönök által vezérelt, védelmet biztosító viselkedési mintázatnak tartotta, melynek legfőbb funkciója, hogy tartós közelséget, szoros kapcsolatot teremtsen a gondoskodást nyújtó személy és az újszülött között. Freud az éhség csillapításához (a szájhoz) kötődő öröm-asszociációt emelte ki a kötődési folyamat elsődleges katalizátoraként, Bowlby azonban cáfolta ezt az elképzelést - hiszen a gyermekek az erőszakos, bántalmazó anyákhoz ugyanúgy kötődhetnek, mint a szerető, oltalmazó szülőhöz. 
Konrad Lorenz állatkísérletei is ezt támasztották alá: a fiatal libák akkor is kötődtek szüleikhez, ha azok nem táplálták őket.
A kötődési viselkedések arra szolgálnak, hogy áthidalják a csecsemő és a kötődési személy közti távolságot, azaz fokozzák a közelséget. A jelző viselkedéseket (sírás, mosoly, gőgicsélés) az újszülött a gondozóval való kapcsolat felvételére és fenntartására használja, míg a végrehajtó viselkedések segítségével (megkapaszkodás, követés) saját maga teremthet kontaktust. Ezek a viselkedésformák a korai életkorokban a leghangsúlyosabbak.
A gyermek a viselkedésformák aktiválásával állítja be az anyához való kívánt távolságot, s ezáltal a kívánt biztonsági állapotot, melyet számos külső (hideg, szeparáció, idegen hely) és belső (a gyermek aktuális állapotához kötődő: fáradtság, negatív érzelmi állapot) tényező befolyásol.
Bowlby a kötődés fejlődésének négy szakaszát különbözteti meg. Az első szakasz a csecsemő 3 hónapos koráig tart, a kisbaba ekkor szinte minden szociális ingerre reagál, nem csupán a gondozó jelzéseire. Különös élvezettel figyeli az emberi arcot és annak rezdüléseit. A második szakaszban elkezd különbséget tenni ismerős és ismeretlen személyek között, s megkülönböztetett módon fogadja az anyától érkező jelzéseket. Ez a szakasz a csecsemő 7 hónapos koráig tart. A harmadik szakasz a gyermek 3 éves koráig tart, aktív közelség-és kontaktuskeresés jellemzi, mely az első számú gondozó (általában az anya) felé irányul. Ekkor jutnak szerephez az aktív kötődési magatartásformák (megkapaszkodás, követés), melyek kiválasztását a szituációnak megfelelő célorientáltság jellemzi. Ebben a fázisban már kijelenthető, hogy a gyermek kötődik elsődleges gondozójához.
 
Három éves kortól az anya-gyermek kapcsolatra is kiterjed a célorientáltság: a kognitív képességek fejlődése immár lehetővé teszi, hogy a kisgyermek anyja nézőpontját, érzéseit is figyelembe vegye viselkedésének alakításakor.
A kötődési mintázatok egyéni különbségeinek szisztematikus mérése Mary Ainsworth nevéhez fűződik. Az Idegen helyzet eljárásának célja az anya/gondozó-gyermek kapcsolat sajátosságainak feltérképezése: az egyre fokozódó stressz hatására megmutatkozik a kötődés valódi jellege. A módszer lényege, hogy az anya többször magára hagyja a gyermeket egy szobában, mialatt az játszik, s közben egy idegen személy is megjelenik. A stressz forrásai tehát, növekvő sorrendben: idegen környezet, idegen személy, anyától való szeparáció, teljes egyedüllét. A kötődés jellegéről az anya visszatérésére adott gyermeki reakciók szolgáltatják a legfontosabb információt.
Ainsworth alapvetően a kötődési mintázatok három nagy típusát különböztette meg, melyet Main és Solomon egy negyedik kategóriával egészített ki. A biztonságosan kötődő csoport gyermekei az anyát biztonsági bázisként azonosítják, s visszatérését kitörő lelkesedéssel fogadják. A bizonytalan-elkerülő csoport tagjai tovább játszanak, s látszólag kevés figyelmet szentelnek az anya eltűnésének, ám újbóli megjelenésekor eltávolodást, ellenállást mutatnak irányába. A bizonytalan- ambivalens/ellenálló csoportba tartozó gyermekek már érkezésükkor nyűgösek, passzívak, édesanyjuk távozása rendkívül feldúlja őket, visszatérésekor túlzott dühöt, izgalmat tanúsítanak. A negyedik, szervezett kötődési mintákat nem mutató, dezorganizált csoport esetében ellentétes viselkedésmintázatok jelennek meg, megfigyelhetőek a zavar és a gondozótól való félelem jelei, a viselkedéses csönd, ledermedés.
Bowlby feltételezte, hogy a gyermekek nagyrészének több olyan szereplő is van az életében, akihez kötődik. A potenciális kötődési figurák közt az anyán kívül az apát, a testvéreket, a rokonokat is számon tarthatjuk. A gyermek a biztonság és nyugalom elérése érdekében egy célszemélyt, ún. elsődleges kötődési személyt részesít előnyben, a többi kötődési figura pedig vélhetően egyfajta hierarchiába szerveződik életében. Az elsődleges kötődési személy preferálását monotrópiának nevezzük: a tőle való szeparációkor a gyermek nagyobb stresszt és szorongást él át, mintha a többi figurától választják el. A kötődési hierarchiát a gyermekkel töltött idő, a gondoskodás minősége, az adott személy érzelmi befektetése, a szociális jelzések használata és az ismételt jelenlét befolyásolja.
 
A kötődési mintázat kialakulására az anyai gondozás minősége, a gyermek temperamentuma, valamint a kulturális minták is hatnak. Ainsworth megfigyelései alapján azoknak az anyáknak a gyermekei, akik érzékenyebben reagáltak az Idegen Helyzet vizsgálatokban, a biztonságosan kötődő csoportba tartoztak, míg a szenzitivitásban mutatkozó problémák bizonytalan kötődési mintázatokhoz vezettek. Az egyéni temperamentum különbségei már nagyon korán megnyilvánulnak, például a gyermekek válaszkészségében, aktivitási szintjében, vagy abban, hogy milyen gyakran sírnak. A temperamentum befolyása a kötődési mintázat kialakulására vitatott: a kérdéses hatás alátámasztásához a temperamentumot a személyiség stabil vonásaként kéne igazolni, az erről szóló adatok azonban eltérőek. A különböző kultúrák eltérő nevelési módszerei, attitűdjei természetesen megjelennek a kötődési mintázatok tanulmányozásában: a bizonytalan-elkerülő típus például gyakoribb a nyugat-európai országokban.
 
A kötődéselmélettel összefüggésben érdemes még megemlítenünk a kompetencia-hipotézist, mely arra vonatkozik, hogy a biztonságosan kötődő gyermekek egyszerűbben alkalmazkodnak majd, jobban teljesítenek szociális téren, könnyebben legyőzik a kognitív kihívásokat. Bár születtek e feltevést igazoló, s ennek ellentmondó kutatási eredmények is, az kétségtelen, hogy a szülőkhöz való kötődés kialakítása – különösen az emberi élet első éveiben – meghatározó jelentőséggel bír, s hogy a kapcsolati mintázatok hátterében dolgozó egyéni és kulturális sajátosságok feltárása jövőbeni kutatások fontos feladata lehet.

Forrás:  Inántsy-Pap-Judit: A kötődés.  
Letöltés helye: http://psycho.unideb.hu/munkatarsak/inantsy_pap_judit/targyak/fejll2_ea_kotodes_20080910.pdf 
- See more at: http://onlinepszichologia.hu/hirek/a-kotodesrol#sthash.JuNc1LcD.dpuf

Mire figyeljenek a kismamák és a kisbabás szülők a hőségben









2013. június 20., csütörtök

Mi hiányzik a gyerekszobából?

„Sajnos sok olyan szülő is van, aki az ajándékot önmaga helyett adja a gyermekének.
Tessék körülnézni a kisfiam szobájában – mondja -, mindene megvan, 
amit ma egy gyerek csak kívánhat! 
Ráadásul mindenből a legszebb, a legjobb, a legdrágább! 
'Nem tudom, mi hiányozhat még neki…?!’
Én tudom, gondolom magamban: a szülei hiányoznak
akik folyton sietnek, 
sosem érnek rá, akik úgy vélik, 
hogy a drága ruhák és pompás játékok megvásárlásával 
eleget tettek minden szülői kötelezettségüknek, 
miközben épp a legfontosabbat nem adják meg a gyereknek.”
(Dr. Ranschburg Jenő)

2013. június 9., vasárnap

Gyógyszerek és a terhesség: mit szabad és mit nem

Gyógyszerek és a terhesség: mit szabad és mit nem
A nők nagy része a terhesség idején is valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülhet, ezek lehetnek vényköteles szerek, amelyeket az orvos rendel, vénymentesen beszerezhető gyógyszerek, egyéb termékek, és lehetnek az ún. szociálisan elfogadott "drogok" mint pl. az alkohol, vagy a nikotin… Nagy általánosságban mondhatjuk, hogy gyógyszereket nem lenne szabad terhességben alkalmazni, mert magzatkárosító (teratogén) hatásuk lehet. Természetesen a dolgok ennél jóval árnyaltabbak.

A cikk folytatása itt:


2013. június 7., péntek

A világ legcukibb Beatles-feldolgozása


Egy fiatal apuka, Christiano Diego Mello tündéri, 1 év 11 hónapos kisfiával, Diogóval dolgozta fel aBeatles Dont't Let Me Down című dalát. A tündéri kissrác lelkesen énekel és – utánozva az apukáját – pici gitárján már penget is. Kihagyhatatlanul édes!
(Forrás: nlcafe.hu)