2010.10.15 -

NAPI IDÉZETEK A KISGYERMEKRŐL

2017. július 8., szombat

Íme, a szu­per­póz kis­ba­bát váró nők­nek

Már várod a babát, de min­den por­ci­kád fáj? Most meg­mu­tat­juk, mi­lyen hely­zet segít abban, hogy könnyebb­nek és fel­sza­ba­dul­tabb­nak érezd magad a 9 hónap során.
Íme a legjobb testtartás, amit minden kismamának el kellene sajátítania! A Múla-badha, azaz a gyökér-forrás póz enyhíti az egyre növekvő pocak miatt a belő szervekre nehezedő nyomást, egyúttal aktivizálja a máj, a vese és a belek működését. Ez a kitartott póz kivételesen jó hatással van nemcsak a kisbabát váró nőre, de a magzatra is, hiszen erre a gyakorlat idejére sokkal kényelmesebben fér el a szűk helyen.Érdemes a kismamáknak minél többször, de legalább hetente ötször néhány percet szánni erre a gyakorlatra, hiszen a Múla-badha a szülésre is előkészíti a terepet: erősíti a kismedencei izmokat, amelyeknek hatalmas szerepük van a vajúdás és a kitolási fázis során. A technikát Hilaria Baldwin, a  hollywoodi sztárszínész csinos felesége nemcsak gyakorolja, de tanítja is. A népszerű jógaoktató tanácsait több százezren követik az interneten.
Múla-badha:
Ülj sarok- vagy lótuszülésbe. Hunyd be szemed, a belégzést követően tartsd vissza a lélegzeted, és közben erősen szorítsd össze a farizmokat. Tartsd ki, ameddig kényelmes, majd lazíts.  Ismételd többször a gyakorlatot. A sztáredző Hilaria Baldwin ezt a tanácsot adja a bizonytalankodóknak: „Olyan érzés, mint amikor pisilned kell, de egy pillanatra visszatartod a vizeleted...”
Adhó-mukha-svanászana (lefelé néző kutya):
Ezt a szuperpózt úgy a legegyszerűbb végrehajtani, hogy négykézlábról megemeled a csípőd és kinyújtod a kezeidet és a lábaidat, mintha egy hegytetőre hasonlítanál.  Ez a helyzet segít a hátsó combhajlító izmokat rugalmasan tartani. Ez történt Hilariaval is, aki nyugtalan láb-szindrómában szenvedett, mint igen sok kisbabát váró nő.
„Mindhárom terhességemnél, amint kiléptem az ágyból, máris felvettem ezt a jógapózt. Minél többet nyújtod a lábaidat, annál jobban enyhíti a kellemetlen pillanatokat” - mondta a sztárszínész felesége.
Szülés előtt többféle pózban gyakorolhatod a csípőnyitást is, galamb- pózban, jógaguggolásban. Sokat segít, és enyhíti a fájdalmakat, ellazítja az izmaidat. Így készülj fel a szülésre!  
(Forrás: ripost.hu)

2017. július 2., vasárnap

6 nagyon nyomós érv az „alvás-tréning” ellen

Szerencsére már kihalófélben lévő, de azért még létező jelenség, hogy egy kisbabát „megtanítanak” aludni. Senki nem vonja kétségbe, hogy nagyon fárasztóak tudnak lenni az első időszak virrasztásai, és egy-egy álmatlan éjszaka után jó ötletnek tűnik, hogy hagyjuk sírni a kicsit, aztán pár nap alatt „megtanulja”, hogy éjszaka aludni kell. Mégis óva intünk mindenkit ettől. Nagyon nyomós okok szólnak a „tréning” ellen.

Mert megzavarhatja az alvás ciklusokat

Köztudott, hogy az alvásnak különböző ciklusai vannak, az agyi aktivitás változik az éjszaka folyamán. Teljesen természetes, hogy egy baba, vagy egy kisgyerek esetében ezek a ciklusok rövidebbek, és bizonyos értelemben más jellegűek. Így neurológiai értelemben természetes, amikor egy baba akár tízszer felébred éjszaka. Ha „kényszerítjük” az alvásra, az megzavarhatja a ciklusok normális rendjét, illetve növeli az esélyét a bölcsőhalálnak.

Mert a kisbaba nem tudja magát megnyugtatni

Mi, felnőttek tudjuk kontrollálni és valamilyen mértékben irányítani az érzelmeinket. A kisbabák, idegrendszeri fejletlenségük miatt képtelenek erre. Ebbe beletartozik az is, hogy egy kisbaba nem tud magától megnyugodni. Ha a kicsi abbahagyta a sírást, az nem jelenti azt, hogy meg is nyugodott, csak annyit, hogy elfáradt.

Mert nem jelent hosszú távú megoldást

Vannak tanulmányok, amik igyekeznek bizonyítani, hogy az alvásra tréningezésnek nincsenek negatív hatásai. A képhez hozzátartozik, hogy ezek szerint az írások szerint hosszú távú hatásuk sincsen.

Mert a babának szüksége lehet valamire

Az alvás tréning a gyakorlatban annyit jelent, hogy hagyjuk a babát sírni. És mi van, ha ezzel a kicsi jelezni szeretné, hogy éhes, szomjas, melege van, vagy épp fázik? Hagyjuk figyelmen kívül ezeket a teljesen jogos igényeket? A kérdésre egyértelmű nem a válasz.

Mert a bizalom rovására megy

Ha a baba sír, annak oka van. Könnyen lehet, hogy nem a fizikai szükségleteit kell kielégíteni, hanem egész egyszerűen ölelésre, az anya vagy apa testi közelségére vágyik. Számára nem elég, ha az anya ott van vele egy helyiségben. Egy kisbabának bizonyos értelemben mások a szociális igényei, mint egy felnőttnek, viszont egy dologban ugyanúgy működnek. Ha folyamatosan kér valamit, és azt nem kapja meg, akkor a bizalma megrendül a másikban.

Mert nem tesz jót a szoptatásnak

Közismert, hogy az anyatej termelődése a kereslet-kínálat elve alapján működik. Ha az éjszakai szoptatások kimaradnak, vagy csökkenek az negatív hatással van a tej termelődésére.

Mert ellene van annak, hogy a baba kiegyensúlyozott felnőtt legyen

Bár elsőre talán nem hangzik logikusan, de a „minden nyikkanásra” felvett babából lesz a független és magabiztos felnőtt (nem mi mondjuk, hanem szakemberek). Ugyanis egy ilyen személyiség belül úgy érzi, hogy ő biztonságban van és a világ úgy általában egy biztonságos hely. Az a csecsemő, akit nem hagytak sírni, hanem mindig megnyugtatták, az (Ranschburg Jenő szavaival élve) megtanulja, hogy a „világ megszólítható és a világ adekvát választ ad”.

(Forrás: toptalq.hu)